Organizacije upozoravaju da se pod izgovorom razvoja filmske industrije planira izgradnja hiljade kvadrata stambenog i komercijalnog prostora
Beograd, 13. jul 2020. godine – Organizacije civilnog društva i pojedinci koji se bave urbanizmom, kulturom i zaštitom prirode i životne sredine, dostavili su danas Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove Grada Beograda više od 7 hiljada primedbi na sporni Elaborat za plan detaljne regulacije kompleksa „Avala filma“ na Košutnjaku.
Uprkos pokušajima predstavnika gradske vlasti i kompanije „Avala studios” da izgradnju kompleksa predstave kao ulaganje u razvoj filmske industrije, analizom dokumentacije iz Elaborata može se zaključiti da su njihove namere da kompleks „Avala filma“ na Košutnjaku pretvore u stambeno-poslovni prostor, uz pustošenje velikog poteza Košutnjačke šume za nove sportske centre i intenzivnu izgradnju.
Naime, podaci iz plana ukazuju na izgradnju skoro 420.000 m2 novog stambenog prostora i 150.000 m2 komercijalnog prostora. Šume i javne zelene površine nestaju pod ovim izmenama, i sa postojećih 34,7 hektara se svode na deset puta manju površinu od samo 3,4 hektara.
Realizacija plana nanela bi štetu javnom dobru i doprinela narušavanju životne sredine u gradu u kom je vazduh ocenjen kao prekomerno zagađen, sa rastućim prosečnim temperaturama i sve češćim bujičnim poplavama, a zelene površine čine svega 18,5% ukupne teritorije grada, što je i dalje ispod evropskog proseka.
Ovaj plan u suprotnosti je i sa Programom zaštite životne sredine grada Beograda, u kom se između ostalog navodi da osnovni koncept uređenja prostora Beograda obuhvata njegov razvoj u skladu sa prirodom. Seča preko 25 hektara Košutnjačke šume nikako se ne može smatrati razvojem grada u skladu sa prirodom, već kao nerazuman i krajnje rizičan postupak.
Stručnjaci i organizacije civilnog društva zahtevaju da se odmah obustavi izrada plana detaljne regulacije kompleksa „Avala filma“ na predloženim osnovama i da se pristupi izmeni osnovnog koncepta tako što će se poštovati procedure, zakoni i planovi višeg reda, obezbediti očuvanje šuma i zelenih površina, bez promene namene zemljišta jer za to ne postoji osnov, te da se investitoru ostavi mogućnost korišćenja i investiranja u nepokretnosti u njegovom vlasništvu, bez promene vlasničke strukture nad zemljištem.
Spisak organizacija i pojedinaca koji su podržali podnete primedbe:
- Beogradska otvorena škola
- Centar za kulturnu dekontaminaciju
- Evropa Nostra Srbija
- Ministarstvo prostora
- Ne davimo Beograd
- Organizacija za političku ekologiju Polekol
- Pešaci nisu maratonci
- RERI – Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu
- WWF – Svetska organizacija za prirodu
- Ksenija Radovanović
- ZaNašKej
- Slavica Čepić – pejzažni arhitetka/istraživač na Šumarskom fakultetu
- Ksenija Petovar – redovna profesorka Arhitektonskog i Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
- Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji
- Alhem
- Centar za unapređenje životne sredine
- Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije
- Inženjeri zaštite životne sredine
- Jedan stepen Srbija
- Mladi istraživači Srbije
- Dete zaštitnik planete
- Trash Hero Beograd i Trash Hero Srbija
- Ekogeneza
- Odbranimo šume Fruške gore
- Odbranimo reke Stare planine
- Mini eko zona
- Evropska geografska asocijacija studenata i mladih geografa
- Zelena omladina Srbije
- Lice ulice
- Centar za politike emancipacije
- Zajedničko
- Udruženje za zaštitu šuma, Novi Sad
- UG Kotež
- Sačuvajmo zelenu Zvezdaru
- UG Dobri ljudi
- CAN – Climate Action Network
- Udruženje pejzažnih arhitekata Srbije
- Društvo konzervatora Srbije
- Fondacija „Jelena Šantić“
Get Social