Zelene karte prikazuju način na koji jedinice lokalne samouprave u Srbiji primenjuju politike i standarde iz oblasti zaštite životne sredine. Izrađene su na osnovu podataka do kojih su došle organizacije civilnog društva podržane kroz program Snažno zeleno i projekat Zeleni inkubator.
Metodologiju za praćenje lokalnih javnih politika je izradila Koalicija 27 u saradnji sa stručnjakom za javne politike. Opširnije o načinu prikupljanja podataka i indikatorima možete pročitati u odeljku metodologija.

Metodologija
Metodologija za praćenje primene EU standarda u oblasti zaštite životne sredine u lokalnim zajednicama u Srbiji je razvijena zbog potrebe i želje Koalicije 27 da se prikupe i obrade podaci o sprovođenju politika zaštite životne sredine na lokalnom nivou. Metodologijom je definisan set indikatora za šest oblasti iz Poglavlja 27 koji prate glavne nadležnosti jedinica lokalnih samouprava u zaštiti životne sredine. Indikatori su definisani u skladu sa važećim propisima i obavezama jedinica lokalnih samouprava tako da je sa svakom izmenim zakona ili podzakonskog akta metodologija je podložna ažuriranju.
Primena metodologije je započeta 2020. godine kada je rađeno prikupljanje i obrada podataka za četiri tematske oblasti iz Poglavlja 27, da bi se u narednim godinama povećavao i broj oblasti i broj JLS u kojima je rađeno istraživanje.
Čemu služi monitoring lokalnih javnih politika iz oblasti zaštite životne sredine?
- Da utvrdimo da li organi lokalne vlasti sprovode politiku zaštite životne sredine.
- Da utvrdimo da li delovanje organa vlasti ima efekta – da li zaista štiti životnu sredinu.
- Da omogućimo učešće građana/javnosti u kreiranju i sprovođenju javnih politika.
- Da povećamo transparentnost i odgovornost lokalnih javnih vlasti za sprovođenje politika zaštite životne sredine i posledice njihovog delovanja.
Postupak vrednovanja indikatora i procena uspešnosti JLS u sprovođenju politike zaštite životne sredine
Rezultati monitoringa predstavljeni su ocenama u rasponu od 0 do 3.
0. Neprihvatljivo – javna politika se uopšte ne sprovodi; nisu uspostavljene procedure; propisi nisu usvojeni ili se uopšte ne primenjuju; ne postoje ili ne rade organi i institucije zadužene za sprovođenje politike; ne ostvaruju se ciljevi i ne sprovodi se nadzor.
1. Ispod zakonskog minimuma – propusti i greške su značajne; propisi su usvojeni ili delimično usvojeni ali je primena veoma loša; učinak organa i institucija je veoma loš; ostvarenje ciljeva je na veoma niskom nivou; nadzor se sprovodi mestimično i ne primenjuju se adekvatni instrumenti.
2. U sladu sa zakonom – zakoni se sprovode uz manje propuste.
3. Iznad standarda – zakoni i procedure se u potpunosti sprovode i postoje primeri dobre prakse.
U nastavku možete preuzeti dokumente sa postavljenim indikatorima i predviđenim načinima za prikupljanje i procenu podataka za oblasti:
- Upravljanje otpadom
- Kvalitet vazduha
- Zaštita prirode
- Kvalitet voda
- Klimatske promene
- Horizontalno zakonodavstvo
Ograničenja metodologije
- Ograničene nadležnosti JLS;
- Oblasti koje nisu regulisane zakonima ili ne postoje nadležnosti JLS a ipak su važne za lokalnu zajednicu;
- Preduzimanje mera na centralnom nivou je preduslov za sprovođenje politike životne sredine na lokalnom nivou;
- Neujednačenost obima i obuhvata istraživanja;
- Kvantifikovani prikaz indikatora nije uvek moguć;
- Nisu svi indikatori primenjivi na svaku pojedinačnu JLS, potrebno je, u određenim slučajevima, napraviti izbor.